Neděle, 8 září, 2024
novinky

Rady z praxe

Redakce doporučuje

I vy byste si chtěli doma pohodlně posedět na nové moderní sedačce? Jaké jsou současné trendy v sedacím nábytku, ale i na co se soustředit při jeho výběru, nám vyprávěl Ing. Alexander Milly ze společnosti Ekoma design.

Jak byste charakterizoval relaxační sezení?
Pro mě je to obrovská sedačka s příjemným potahem, vyrobená z kvalitních materiálů, pohodlná a jednoduše polohovatelná. Dnes je hlavní funkcí obytného prostoru odpočinek – ať už při poslechu hudby, sledování televizoru nebo rozhovoru – při kterém se ani tak nesedí, ale spíše polehávají s vyloženými nohama. Moderní sedací nábytek většinou sleduje tento trend.
Jaký je dnes sedačkový trend?
V první řadě je to již zmíněné pohodlí při odpočinku. Upouští se tedy od jednotné konstantní hloubky sedačky, která bývala kolem 80 cm až 1 m, ale přechází se na hloubky sezení až okolo 1,5 až 2,1 m a hloubka sezení se v rámci jedné sedačky mění. To poskytuje možnost různých poloh při relaxaci – v jisté části se sedí, v jiné můžete pohodlně polehávat. Při zajišťování pohodlí jsou asi dva hlavní směry – buď jsou různé hloubky sezení na různých místech sedačky pevně stanovené, nebo je celá sedačka polohovatelná (např. Sklápěním opěradla). Samozřejmě, každá mechanika zvyšuje cenu sedačky, na druhé straně však zvyšuje i pohodlí a možnosti jejího využívání. Dalším trendem při sedačkách jsou snímatelné potahy. Ze sedaček lepší kvality se dnes dají všechny potahy svléknout a vyprat v pračce při nízké teplotě. Vlákna jsou upraveny tak, že špína zůstává na povrchu a nedostane se do vláken. Momentální vzhledový trend představuje návrat k strohým hranatým tvarům, které byly typické pro období kubismu, ale i inspirace ze 60. let.

V čem je hlavní rozdíl mezi starými typy a moderními sedačkami?
Na kvalitní a nekvalitní se daly sedačky rozdělit vždy, v minulosti i dnes. A zda se preferují výše opěradla a užší sedadla, nebo široké a celkově nízké sedačky, to je věc módy, která se iv nábytku, tak jako v jiných oblastech, vrací a opakuje. I když vždy je o něco obohacena – například o kvalitnější materiály, nové technologie … Pokud bychom hovořili o moderním relaxačním sedacím nábytku, v první řadě je prostorově podstatně náročnější než tradiční typy sedaček. Relaxační nábytek je vhodný do velkého prostoru, a otevřeně řečeno, je určen lidem, kteří si mohou dovolit dostatečně velký byt i sedačku za několik set tisíc. I do menších bytů se však dají koupit estetické sedačky s kvalitním mechanismem, které lze polohovat – i na příležitostné lůžko.
Na co by se měl člověk soustředit při výběru sedačky?
Asi bych začal tím, na co se nemá soustředit. Nemá se soustředit na levné věci. Pokud je totiž sedačka levná, tak je někde oklamána. Kdybych vám nabízel nové auto vyšší střední třídy za 200 000 Kč, možná by jako nové vypadalo zvenčí dobře, ale za jeho spolehlivost a jízdní vlastnosti by asi nikdo nedal ruku do ohně. Podobně je to i se sedačkami. Při výrazně levných výrobcích je pravděpodobné, že se šetřilo i na nesprávných místech. Samozřejmě, při některých výrobcích se platí nejen za kvalitu, ale také za značku nebo známé jméno designéra. Jednou ze spolehlivých metod při výběru je vyloučit to, co je podezřele levné, a vybírat si někde z cenového středu. Rozhodně si třeba projít více firem, aby si člověk udělal alespoň přibližný obraz. I to, zda bude relaxační nábytek takový pohodlný, jak na první pohled vypadá, je nejlepší vyzkoušet na vlastní kůži.
Co všechno je třeba si všímat při výběru kromě ceny?


Laik asi nemá šanci rozeznat kvalitní výrobek od nekvalitního. Nekvalita je nejčastěji ukryta uvnitř sedačky, v konstrukci, pohyblivých mechanismech, materiálech čalounění … a projeví se asi po 3 – 4 letech, někdy i dříve. Při sedačkách je základní problém to, že nevidíte dovnitř. Proto je dobré, pokud má prodejce k dispozici vzorek sedačky v řezu. Zřejmě nejspolehlivější je orientovat se podle záruky – jednak na kostru sedačky, jednak na potahovou látku (obě by měly být stejné). Úplné minimum jsou dva roky, na opravdu kvalitní sedačku by však měla být záruka kolem 5 let. Zárukou jsou také firmy s dlouholetou tradicí a orientovat se dá i podle vypracování detailů, například švů nebo použitých materiálů.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Je lepší se při prodeji nemovitosti spolehnout sami na sebe nebo na odborníka?

Rozhodování mezi prodejem nemovitosti na vlastní pěst a spoluprací s realitním specialistou čeká většinu lidí. Vzhledem k tomu, že...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img