Pátek, 19 května, 2023
novinky

Vybíráme osvětlení do koupelny. Víte, jak na to?

Redakce doporučuje

V koupelně trávíme spoustu času. Je místem hygieny i relaxace. Směřují tam naše první kroky hned ráno a zároveň je i posledním místem, které navštěvujeme večer před spaním. Správný výběr osvětlení a jeho umístění hrají důležitou roli pro vytvoření bezpečného místa s příjemnou atmosférou.

Bezpečnost na prvním místě

Koupelny v panelových bytech bývají malé a bezokenné prostory, kterým je třeba dodat dostatek světla. Jedná se o prostředí se zvýšenou vlhkostí vzduchu, ve kterém dochází k přímému styku s vodou. Pamatujte na to, že pro osvětlení v koupelně jsou kladeny zvláštní požadavky a při nedodržení technických norem může snadno dojít k úrazu.

IP krytí

IP krytí je opatření, které poskytuje ochranu elektrického předmětu před vniknutím cizích předmětů, vody či prachu. Označuje se kódem IP, ke kterému se přidávají dvě doplňková čísla. První číslice IP krytí označuje stupeň ochrany před dotykem nebezpečných částí a před vniknutím pevných těles. Druhá číslice zase udává stupeň ochrany před vniknutím vody. Obecně platí, že čím vyšší je číslice, tím lepší ochranu svítilna zajišťuje a je pro použití v koupelně bezpečnější. Prostor koupelny lze rozdělit do několika zón, přičemž každá zóna jasně určuje, jaký typ svítidla lze v daném místě z hlediska IP krytí použít.

Barva světla

Obecně se do koupelny doporučuje spíše chladnější bílý tón světla, který je pocitově neutrální a zvyšuje bdělost. Vnímání světla je ovšem individuální záležitost, proto barvu světla do koupelny volte podle toho, jaká barevná teplota vyhovuje právě vám.

Jak rozmístit osvětlení?

Většině koupelen v bytech chybí přirozené denní osvětlení. Základem by mělo být centrální osvětlení, které je doprovázeno doplňkovými svítidly. K doplňkovým patří osvětlení zrcadla či tlumené světlo pro navození příjemné relaxační atmosféry.

- Reklama -magazin
- Reklama -PR článek

Nejnovější články

Vyplatí se fotovoltaická elektrárna na splátky?

Domácí fotovoltaická elektrárna je geniálním řešením pro domácnosti, které chtějí ušetřit na energiích. Koupě tohoto zařízení ale není záležitostí,...
- Reklama -magazin

Více od autora

- Reklama -spot_img