Pátek, 19 května, 2023
novinky
- Advertisement -Newspaper WordPress Theme
HobbyProč a kdy vyměnit starou matraci za novou? Investice, která se vám...

Proč a kdy vyměnit starou matraci za novou? Investice, která se vám podepíše na zdraví

Jak si usteleš, tak budeš spát. Stará známá pravda, která však v sobě skrývá mnohem víc. Není to jen o tom, kde si ustelete, kolik polštářů použijete nebo kdo bude ležet vedle vás. Kvalitu vašeho spánku ovlivňuje také matraci. Matrace se používáním opotřebuje, deformuje, mění se jeho vlastnosti, v závislosti čehož se mění i náš pocit ze spánku. Víte, kdy je nejvyšší čas matraci vyměnit? K této debatě jsme si přizvali odborníky, kteří nás seznámili se základními znaky toho, že naše matrace dosluhuje.

Existuje vůbec pravidlo, kdy je třeba matraci vyměnit?

Unavují a deformují se dokonce i matrace nejvyšší kvality, a proto je mimořádně důležité předem si naplánovat koupi nové. Většinou nás od výměny odrazují vysoké výdaje. Někdy ani necítíme, že něco není v pořádku, ale naše postel i tělo nám podsouvají několik jasných znaků, které by nás měly přivést k nové matraci. Jeho výměna je důležitá z mnoha důvodů. Matrace se časem opotřebují a už vám neposkytují přiměřenou podporu. Životní styl může také ovlivnit naše požadavky na kvalitní postel. Také je třeba pamatovat na to, že matrace absorbuje pot, nachází se na ní odumřelá pokožka i prach.

Matrace jsou obvykle navrženy tak, aby vydržely 5 až 10 let. Obecné pravidlo, podle kterého bychom se podle odborníků měli řídit, je nová matrace každých osm. Těchto osm let vám poskytuje dostatečně dlouhou dobu, abyste zhodnotili, co od nové matrace očekáváte, také aby si nastavili rozpočet a ušetřili potřebnou částku.

Přesto obecnému pravidlu odborníci doporučují sledovat několik varovných signálů. Pokud na několik z těchto otázek odpovíte kladně, je čas starou matraci vyměnit za novou.

  1. Budíte se ráno unavení a nevyspalí?

Pokud se dobře vyspíte, měli byste se po probuzení cítit svěže a odpočatí. Pokud během dne cítíte ospalost – přičemž netrpíte jinými poruchami spánku –, může to být způsobeno častým přehazováním a otáčením po celou noc. Vaše tělo je unaveno z hledání té správné a pohodlné polohy na proleželé matraci.

  1. Začínáte každé ráno s bolestí zad?

Cítíte po probuzení bolesti? Vstáváte ztuhlí a unavení? V tom případě je více než pravděpodobné, že potřebujete novou matraci. Staré matrace mají tendenci postupně ztrácet schopnost poskytovat náležitou oporu, nakonec zjistíte, že už spíte přímo na pružinách. Jednotlivé vrstvy matrace postupně ztrácejí své vlastnosti. To může způsobovat výraznou bolest v krku, ramenech a zádech.

  1. Lépe se vám spí kdekoli jinde?

Stane se vám občas, že spíte v jiné posteli? Na návštěvě nebo na dovolené? Pokud dokonce zjistíte, že raději upřednostníte pohovku před svou postelí, je to dost silný náznak, že byste měli zvážit koupi nové matrace.

  1. Vypadá vaše matrace již na první pohled deformovaně?

Pokud pociťujete bolest kloubů, svalů nebo zad, zkontrolujte matraci, abyste zjistili, zda neexistují známky ochabnutí nebo propadu materiálu. Pružiny se ztrácejí pružnost, pěna či plsť se časem zmáčknou a ztrácejí na objemu. Pokud matrace vykazuje pozorovatelný pokles výšky, nová matrace by měla být na začátku seznamu vašich priorit.

  1. Objevily se u vás nové alergie?

Pokud zjistíte, že vaše alergie na prach se v noci nebo ráno projevuje více, může to znamenat, že nastal čas na novou matraci. Roztoči jsou jednou z hlavních příčin alergenů. Paměťová pěna, latex a vodní postele jsou nejodolnější vůči roztočům. Použití potahu na matrace odolného vůči roztočům a také častým praním a čištěním polštářů a přikrývek dokážete zmírnit vaše alergické projevy, také prodloužit životnost nové matrace. Pokud jste však vy nebo vaše děti dosud netrpěli žádnou alergií, výměnu staré matrace v žádném případě neodkládejte.

  1. Změnila se vaše tělesná hmotnost?

Je přirozené, že lidé během života přiberou na váze nebo zhubnou. I když je matrace stále v poměrně dobrém stavu, to, co vám vyhovovalo nebo bylo pohodlné před 5 lety, nemusí již dnes správně reagovat na změnu hmotnosti. Dočasným řešením je potah na matraci, dokud nebudete připraveni pořídit si novou matraci.

Naše weby

Nejnovější články

- Reklama -Newspaper WordPress Theme

Ostatní právě čtou

Další články autora

- Reklama -Newspaper